Minden írónak megvan a maga stratégiája, rutinja, hogy napi szinten jól tudjon írni. Az irodalmi ikonok is ugyanúgy, mint a kezdő írók, kialakították a saját furcsa szokásaikat, hogy motiválják saját magukat. Esküdtek rá, hogy ezektől a praktikáktól jobban megy nekik az írás.
1. Feküdj le
Sok íróval előfordul, hogy amikor vízszintesbe kerül, akkor működésbe lép a kreatív énje, elöntik a gondolatok és sokkal jobban tud az írásra koncentrálni. A híres írók közül többen is használták ezt a praktikát: Mark Twain, George Orwell, Edith Wharton, Woody Allen és Marcel Proust is a híve volt az ágyban fekve írásnak. Thruman Capote pedig úgy híresült el, mint a “teljesen vízszintes szerző”, mert nem bírt gondolkodni és írni, ha nem feküdhetett le.
2. Állj fel
Az ellentábor másrészről arra esküdött, hogy állva kell írni, ilyen volt például Ernst Hemingway, Charles Dickens, Virginia Woolf, Lewis Carol és Philip Roth. A nagy gondolatokhoz ők olyan asztalt használtak, ami mellett állni kellett. Azóta már bebizonyították, hogy az állva dolgozás tényleg jó hatással van az egészségre és a kreativitásra.
3. Írj kártyákra
Vladimir Nabokov és Pale Fire nagy hívei voltak annak, hogy mindent ötletüket kis kártyákra írták, amiket egy dobozban rendszerezve tartottak. Így lehetőségük volt, hogy bármikor átrendezzék a fejezeteket, újraírják a könyvet, áthelyezzenek egy-egy párbeszédet máshová, ha úgy érezték jónak. Nabokov a párnája mellett tartotta a kis dobozát, így ha arra ébredt, hogy valami csodálatos ötlet jutott eszébe, rögtön le is tudta írni.
4. Használj színkódokat
Alexandre Dumas úgy írta A három testőrt és a Monte Cristo grófját, hogy színkódokat használt. Kék színű tintával írta a regényeit, rózsaszínnel a cikkeit és prózáit, sárgával pedig a verseit. Érdemes kipróbálni, lehet, hogy tényleg hatással van az agyunk kreatív területeire a toll színe is.
5. Lógj fejjel lefelé
Az írói blokk ellenszere, ha fejjel lefelé lógsz egy kicsit, legalábbis Dan Brown szerint. Ez a terápia segített neki, hogy relaxáljon és jobban tudott tőle koncentrálni az írásra. Minél többet lógott fejjel lefelé, annál inspiráltabbá vált. Egy másik furcsa szokása A Da Vinci kód írása alatt alakult ki: mindig tartott egy homokórát az asztalán és óránként félretette az írást, hogy fekvőtámaszokat, felüléseket, nyújtásokat csináljon. Ez kifejezetten jó ötlet, segíti a az agy vérellátását és még egészségesebbé is válsz tőle.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.