Így írj érdekfeszítő befejezést a könyvednek

Minden író olyan könyvet szeretne írni, amit nem lehet csak úgy, könnyedén félredobni. Ehhez pedig elengedhetetlen, hogy a könyv vége jól legyen megírva, az olvasót odaláncolva az utolsó oldalig. Három tippel segít ebben a Now Novel magazin.

 bookend.jpg

A végére időzítsd a tetőpontot

Egy jó befejezést az egész könyvön keresztül kell felépíteni. Attól függően, hogy milyen témáró írsz, kell feszültséget gerjesztened a történet folyamán. Ha egy olyan regényt írsz, ami tele van fordulatokkal és feszültséggel - mint például egy thriller vagy egy gyilkosos történet -, akkor sokkal erőteljesebb véget kell kitalálnod neki, hogy megrázza az olvasót. Az olyan könyveknél, amik nem annyira a várakozásra építenek, mint például a romantikus regények, szintén használni kell a feszültségkeltést, csak nincs szükség olyan sok fordulatra. Ilyen esetben a két ember boldog egyesülését kell az utolsó pillanatra hagyni például, vagy bármi olyan eseményt, amivel fenntartható az olvasó érdeklődése.

 

Hogyan építs fel egy jó befejezést?

  1. Nehezítsd meg a szereplők dolgát, gördíts eléjük akadályokat, amikkel elhalasztod a céljaik elérését.
  2. Ha beleillik a történetbe, akkor sodord a szereplőket veszélybe.
  3. Az utolsó fejezeteket és jeleneteket írd rövidebbre, hogy növeld a lendületet.
  4. A szereplők közötti legnagyobb konfliktusokat tartogasd az utolsó fejezetekig.

 

A befejezésed legyen hihető

Egy túlságosan valószerűtlen befejezés frusztráló az olvasó számára, mert ha nem hihető, akkor az egész történet hiteltelenné válik. A befejezés logikusan következzen az addig történt eseményekből. Ez nem azt jelenti, hogy nem lehet váratlan vagy utópisztikus a könyv vége. Mégis, az olvasóban születik a történet olvasása közben egyfajta elvárás, hogy hogyan lesz vége a sztorinak, amit szem előtt kell tartani, néha pont azzal, hogy az ellenkezője történik, mint ami várható.

 

Egy teljesen hihetetlen befejezéstől viszont azt érezheti az olvasó, hogy az író csak gyorsan összedobott valamit, mert már vége kellett legyen a könyvnek, de maga sem tudta, hogy hogyan fejezze be a történetet. Belegondolva, nagyon sok olyan könyv van, amiben a főhősnek túlságosan is nagy szerencséje van, úgy menekül meg, hogy az már csodaszámba megy. Ne tartozz közéjük, tartsd a kezedben az irányítást, figyelj az ok-okozati viszonyokra a könyv végén.

 

Hagyj teret az olvasók fantáziájának

A befejezés nem kell annyira nagy lezárás legyen, mintha a szereplő koporsójára dobnád az utolsó marék földet. Hagyni kell, hogy az olvasó a folytatáson gondolkodjon, elképzelje, hogyan alakul a továbbiakban a szereplők sorsa anélkül, hogy a szájába rágnád. Egy kis bizonytalanság marad benne, amitől úgy teszi le a könyvet, hogy rögtön rákeres, milyen könyveket írt még az írója.

A bejegyzés trackback címe:

https://szerzoikonyvkiadas.blog.hu/api/trackback/id/tr7412102219

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása